Banjaja pobedio na Sepangu, na korak do titule

MotoGP | 08:58 24.10.2022.

Frančesko Banjaja je još jedan korak bliže osvajanju svoje prve MotoGP titule, nakon što je u nedelju pobedio na Sepangu.

Horhe Martin je fantastično startovao, ali su sve uči bile uprte u Banjaju i Fabija Kvartarar, koji su takođe dobro započeli trku.

Banjaja je brzo od devetog stigao do drugog mesta, dok je još uvek aktuelni prvak s dvanaestog uspeo da se popne na peto.

Aleš Espargaro je nije uspevao da održi korak na otvaranju i bilo je jasno da su njegove nade o najvišem plasmanu ugašene.

U petom krugu je Martin uvećao prednost nad Banjajom na više od sekunde, dok je Bastijanini održavao korak s budućim timskim kolegom.

Međutim, Martin je prokockao šanse za prvom ovosezonskom pobedom nakon što je padom završio trku u sedmom krugu. To je bio poklon za Banjaju, kog je u stopu pratio Bastijanini. Kvartararo je bio iza vodećeg dvojca, održavajući nadu za titulom u životu. Njemu je za vrat disao Marko Beceki, koji se probio do četvrtog mesta.

Bastijanini je konačno napao u 11. krugu, uspevši da izbije na vodeću poziciju. Banjaja je bio iznenađen tim, pokušao je da odgovori, ali je vozač Gresini tima uspeo da se odbrani.

Pojačavao je Banjaja korak, a malo je falilo da udari u Bastijanini u krivini 7. Tek u 14. krugu je uspeo Italijan da se vrati na čelo. I dok su se njih dvojica borila za prvo mesto, Kvartararo je uspeo da im se približi, istovremeno uvećavajući prednost nad Becekijem.

U 15. krugu je Kvartararo uspeo da skine četiri desetinke prednosti koju je vodeći dvojac imao, a Beceki je sve više zaostajao.

Uspeli su Banjaja i Bastijanini da uspore Kvartararovo napredovanje.

Na početku pretposlednjeg kruga, Bastijanini je uspeo da se prbliži Banjaji u iščekivanju konačnog obračuna. Doduše, malo je falilo da se zakuca u njege otpozadi, čime je izgubio priliku da preuzme vođstvo.

Banjaja je tako stigao do sedme pobede u 2022. Ipak, nije uspeo da osvoji naslov, jer je Kvartararo osvojio treće mesto. Tako će novi šampion biti odlučen na finalu sezone u Valensiji, 6. novembra.