Proklizavajuće kvačilo - kako funkcioniše?

Tehnički kutak | 16:45 27.01.2019.

Pre dvadeset godina proklizavajuće kvačilo, koje se od strane inženjera zvalo i limitator povrtanog obrtnog momenta, bilo je rezervisano uglavnom za trkačke motocikle. U današnje vreme proklizavajuće kvačilo postalo je standardna oprema na skoro svim motociklima počev od na primer Ducati Panigale modela pa do recimo Kawasaki Ninja 300 modela, proklizavajuće kvačilo čak možemo naći i na turer i kruzer modelima.

 

Cela poenta zbog koje je proklizavajuće kvačilo i izmišljeno je ta da spreči blokiranje zadnjeg točka pri naglim promenama stepena prenosa naniže, zatim da spreči poskakivanje zadnjeg kraja motocikla. Na trkačkoj stazi je proklizavajuće kvačilo i te kako pošeljno, naročito pri naglim promenama stepena prenosa pri jakim kočenjima. Pri naglim kočenjima na zadnji kraj motocikla ne deluje mnogo opterećenja i samim tim je zadnja gumma manje opterećenja, plus kada naglo menjate stepen prenosa naniže dovodi da se zadnji točak u trenutku okreće sporije nego što je stvarna brzina i to može dovesti do blokiranja i poskakivanja zadnjeg kraja. Poskakivanje i blokiranje točka može biti veoma opasno, naročito ako se spremate da skrenete u neku krivinu.

 

Proklizavajuce kvacilo
Proklizavajuće kvačilo na motoru

 

Na putu proklizavajuće kvačilo može odigrati važnu ulogu kada slučajno promenite stepen prenosa naniže, kada promenite stepen prenosa malo grublje a asfalt je pri tome vlažan ili kada slučajno prešaltate jednu brzinu niže nego što ste hteli. Ove greške se retko dešavaju ali ako se dogode, proklizavajuće kvačilo će vas spasiti od problema.

 

Poenta je da proklizavajuće kvačilo drži zadnji kraj mirnim, ali kako radi proklizavajuće kvačilo?

 

Najčešći tip proklizavajućeg kvačila je kvačilo sa mali žljebovima unutar korpe kvačila i ploča koja vrši pritisak pod opterećenjem. Kada zadnji kraj prilikom šaltanja naniže počne preko lanca da vrši pritisak na kvačilo, ploča pritiska prenosi silu preko žljebova koji su napravljeni tako da pod pritiskom preko ploče odvoje kvačilo dovoljno da se ne prenosi prevelika sila kočenja na zadnji točak sve dok se broj obrtaja točka i motora ne izjednači, što uzrokuje da zadnji točak ostane mirniji. Ceo ovaj proces je isti kao kad recimo prilikom šaltanja brzine naniže lagano puštate kvačilo. Pošto u toku jurnjave na stazi nemate vremena da fino dozirate kvačilo iz tog razloga je izmišljeno proklizavajuće kvačilo.

 

delovi proklizavajuce kvacilo

Proklizavajuće kvačilo u delovima

 

Proklizavajuće kvačilo je u gradskim uslovim i na putu je od velike koristi kada je put mokar a vi morate naglo da promenite stepen prenosa. Pomoću proklizavajućeg kvačila možete naglo bez probelma da smanjite stepen prenosa bez bojazni da će vam zadnji kraj proklizati što može uzrokovati padom.

 

Lous u krivini
Proklizavajuće kvačilo ''dozovoljava'' ovakav ulazak u krivinu

Tagovi: ducati, kawasaki